Zmiany klimatu przyczyną zmian rozmiarów ptaków zamieszkujących las deszczowy Amazonii.
Według badań, przeprowadzonych przez naukowców z Louisiana State University, najbardziej dziewicze części amazońskiego lasu deszczowego, te pozbawione bezpośredniego kontaktu z ludźmi, są dotknięte zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka. Analizy danych zebranych w ciągu ostatnich czterech dekad pokazują, że nie tylko zmniejszyła się liczba ptaków zamieszkujących lasy deszczowe Amazonii, ale także zmieniły się rozmiary ciała i długość skrzydeł większości badanych gatunków. Te fizyczne zmiany u ptaków śledzą coraz bardziej gorące i suche warunki w porze suchej od czerwca do listopada. „Nawet w środku tego dziewiczego lasu deszczowego Amazonii obserwujemy globalne skutki zmian klimatycznych” – powiedział Vitek Jirinec, główny autor badania opublikowanego w Science Advances.
Ptaki w amazońskim lesie deszczowym stały się mniejsze, a ich skrzydła wydłużyły się przez kilka pokoleń, wskazując odpowiedź na zmieniające się warunki środowiskowe, które mogą obejmować nowe wyzwania fizjologiczne lub żywieniowe.
Jest to pierwsze badanie, w którym odkryto te zmiany w wielkości i kształcie ciała ptaków niemigrujących. Eliminuje inne czynniki, które mogły mieć wpływ na te zmiany fizjologiczne. Jirinec i współpracownicy przeanalizowali dane zebrane przez ponad 40 lat na temat około 15 000 ptaków, które schwytano, zmierzono, zważono, oznaczono opaską na nogi i wypuszczono w największym na świecie lesie deszczowym.
Dane pokazują, że prawie wszystkie ciała ptaków zmniejszyły swoją masę lub stały się lżejsze od lat 80. XX wieku. Większość gatunków ptaków co dekadę traciła około 2% masy ciała. W przypadku ptaków, które w latach 80. ważyły około 30 gramów, populacja wynosi obecnie średnio około 27,6 gramów.
„Te ptaki nie różnią się tak bardzo pod względem wielkości” – powiedział współautor Philip Stouffer. „Są dość dobrze dostrojone, więc kiedy wszyscy w populacji są o kilka gramów mniejsi, to ważne.”
Dane obejmują duży obszar lasów deszczowych, więc zmiany w ciałach i skrzydłach ptaków w społecznościach nie są związane z jednym konkretnym miejscem, co oznacza, że zjawisko jest wszechobecne.
Betsy Von Holle, dyrektor programowa w Wydziale Biologii Środowiskowej, dodała, że „badanie to pokazuje siłę długoterminowego badania w celu ujawnienia znaczących reakcji gatunków na zmiany klimatu”.
Zmiany klimatu mają wpływ na każdą istotę żywą na naszej planecie. To efekt domina, który nie ominie nikogo.